Vishay/Dale RCL0612750RJNEA
RCL0612750RJNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612750RJNEA
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612750RJNEA.pdf
Availability of RCL0612750RJNEA
QUANTITY
RCL0612750RJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612750RJNEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612750RJNEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612750RJNEA
Related LinksRCL0612, RCL0612750RJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612750RJNEA Details Description
Related parts for RCL0612750RJNEA
FIXED IND 1.2MH 1A 440 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CBL 34POS 0.5MM JMPR TYPE A 3" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf