Vishay/Dale RCL06127K68FKEA
RCL06127K68FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06127K68FKEA
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06127K68FKEA.pdf
Availability of RCL06127K68FKEA
QUANTITY
RCL06127K68FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06127K68FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06127K68FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06127K68FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06127K68FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06127K68FKEA Details Description
Related parts for RCL06127K68FKEA
IC MOSFET DVR 1.2A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN SPRING 12POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2.7PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM DO220AA datasheet.pdf
CONTACT BATTERY FOR D CELL datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf