Vishay/Dale RCL06127R68FKEA
RCL06127R68FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06127R68FKEA
Brief Description
RES SMD 7.68 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06127R68FKEA.pdf
Availability of RCL06127R68FKEA
QUANTITY
RCL06127R68FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06127R68FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06127R68FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06127R68FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06127R68FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06127R68FKEA Details Description
Related parts for RCL06127R68FKEA
JUMPER-H1504TR/A3049B/H1504TR 3" datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 3POS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 4A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf