Vishay/Dale RCL061280R6FKEA
RCL061280R6FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL061280R6FKEA
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL061280R6FKEA.pdf
Availability of RCL061280R6FKEA
QUANTITY
RCL061280R6FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL061280R6FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL061280R6FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL061280R6FKEA
Related LinksRCL0612, RCL061280R6FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL061280R6FKEA Details Description
Related parts for RCL061280R6FKEA
JFET N-CH 40V 0.625W TO92 datasheet.pdf
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
CONNECTOR LATCH datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN JACK 20POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2.4A TO277A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.25A 4XDFN datasheet.pdf