Vishay/Dale RCL0612825RFKEA
RCL0612825RFKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0612825RFKEA
Brief Description
RES SMD 825 OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL0612825RFKEA.pdf
Availability of RCL0612825RFKEA
QUANTITY
RCL0612825RFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0612825RFKEA
Internal Part NumberEIS-RCL0612825RFKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0612825RFKEA
Related LinksRCL0612, RCL0612825RFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0612825RFKEA Details Description
Related parts for RCL0612825RFKEA
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .050 THRUHL datasheet.pdf