Vishay/Dale RCL06128K25FKEA
RCL06128K25FKEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL06128K25FKEA
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 1/2W 1206 WIDE
Datasheet Download
RCL06128K25FKEA.pdf
Availability of RCL06128K25FKEA
QUANTITY
RCL06128K25FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL06128K25FKEA
Internal Part NumberEIS-RCL06128K25FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL06128K25FKEA
Related LinksRCL0612, RCL06128K25FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL06128K25FKEA Details Description
Related parts for RCL06128K25FKEA
CONN RING 16-20HD AWG #14 P-B datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL TIN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 50mA Backlight 32-VQFN (5x5) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 25MA 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC AUDIO POWER AMP 10SOIC datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf