Vishay/Dale RCL1218174RFKEK
RCL1218174RFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218174RFKEK
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218174RFKEK.pdf
Availability of RCL1218174RFKEK
QUANTITY
RCL1218174RFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218174RFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218174RFKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218174RFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218174RFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218174RFKEK Details Description
Related parts for RCL1218174RFKEK
RES SMD 910K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
MINIFITJRHDR VT DR W/PGS 14POS datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
RES 100.5 OHM .3W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 0.01% RADIAL datasheet.pdf