Vishay/Dale RCL12181K21FKEK
RCL12181K21FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12181K21FKEK
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12181K21FKEK.pdf
Availability of RCL12181K21FKEK
QUANTITY
RCL12181K21FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12181K21FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12181K21FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12181K21FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12181K21FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12181K21FKEK Details Description
Related parts for RCL12181K21FKEK
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN SPRING 61POS SNGL .197 PCB datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SSOP datasheet.pdf
CABLE CAT3 8COND 24AWG WHT 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.59-5.1V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 21C P 6" WHT FLOAT NI datasheet.pdf