Vishay/Dale RCL12181R20FKEK
RCL12181R20FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12181R20FKEK
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12181R20FKEK.pdf
Availability of RCL12181R20FKEK
QUANTITY
RCL12181R20FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12181R20FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12181R20FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12181R20FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12181R20FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12181R20FKEK Details Description
Related parts for RCL12181R20FKEK
RES 2.4M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE REL STD WR BLK 4.8" datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN TRS JACK STR CRIMP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf