Vishay/Dale RCL1218237KFKEK
RCL1218237KFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218237KFKEK
Brief Description
RES SMD 237K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218237KFKEK.pdf
Availability of RCL1218237KFKEK
QUANTITY
RCL1218237KFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218237KFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218237KFKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218237KFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218237KFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218237KFKEK Details Description
Related parts for RCL1218237KFKEK
IC VOLT MONITOR SNGL TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A PPAK 1212-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2975K 4SMD datasheet.pdf
RES 33.389 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 350MA 1 OHM SMD datasheet.pdf