Vishay/Dale RCL12182K74FKEK
RCL12182K74FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12182K74FKEK
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12182K74FKEK.pdf
Availability of RCL12182K74FKEK
QUANTITY
RCL12182K74FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12182K74FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12182K74FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12182K74FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12182K74FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12182K74FKEK Details Description
Related parts for RCL12182K74FKEK
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 10.24"L X 6.3"W datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8B 20TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 3A SOT89 datasheet.pdf
RELAY TIME ON-DELAY 220VAC QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
IC MIXER DOWN CONV DUAL 36-TQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 3W DO216AA datasheet.pdf