Vishay/Dale RCL1218365RFKEK
RCL1218365RFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218365RFKEK
Brief Description
RES SMD 365 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218365RFKEK.pdf
Availability of RCL1218365RFKEK
QUANTITY
RCL1218365RFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218365RFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218365RFKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218365RFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218365RFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218365RFKEK Details Description
Related parts for RCL1218365RFKEK
PLUG BANANA SHEATH DIY BLK & RED datasheet.pdf
IC TEMP/VOLT MONITOR 32-LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 250MW SOT883 datasheet.pdf
HEAT SHRINK 3/32"X 500' BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 400LM WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf