Vishay/Dale RCL1218412KFKEK
RCL1218412KFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218412KFKEK
Brief Description
RES SMD 412K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218412KFKEK.pdf
Availability of RCL1218412KFKEK
QUANTITY
RCL1218412KFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218412KFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218412KFKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218412KFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218412KFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218412KFKEK Details Description
Related parts for RCL1218412KFKEK
SWITCH UNIT ILLUM 110V DPDT BLUE datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100K OHM 10% 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf