Vishay/Dale RCL12184K70FKEK
RCL12184K70FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12184K70FKEK
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12184K70FKEK.pdf
Availability of RCL12184K70FKEK
QUANTITY
RCL12184K70FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12184K70FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12184K70FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12184K70FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12184K70FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12184K70FKEK Details Description
Related parts for RCL12184K70FKEK
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A PPAK datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH MEM 16MB CMOS 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
FUSE RK-5 40 A 600 AC/DC datasheet.pdf