Vishay/Dale RCL121857R6FKEK
RCL121857R6FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121857R6FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121857R6FKEK.pdf
Availability of RCL121857R6FKEK
QUANTITY
RCL121857R6FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121857R6FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121857R6FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121857R6FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121857R6FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121857R6FKEK Details Description
Related parts for RCL121857R6FKEK
IC FLASH 4MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
IC CONN 24BIT 8CHANNEL 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.25A SYNC 10DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 36SGL 2.36MM datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 24pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0306 datasheet.pdf