Vishay/Dale RCL121859K0FKEK
RCL121859K0FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121859K0FKEK
Brief Description
RES SMD 59K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121859K0FKEK.pdf
Availability of RCL121859K0FKEK
QUANTITY
RCL121859K0FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121859K0FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121859K0FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121859K0FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121859K0FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121859K0FKEK Details Description
Related parts for RCL121859K0FKEK
IC MPU/RESET CIRC 3.50V SC70-4 datasheet.pdf
BATTERY PK 12V AA OXYRIDE ALKA datasheet.pdf
EMITTER ONLY FOR E3S-AT11M1J0.3M datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS 5.00MM NAT datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 692MA 440 MOHM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A SLVR datasheet.pdf