Vishay/Dale RCL12186R81FKEK
RCL12186R81FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12186R81FKEK
Brief Description
RES SMD 6.81 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12186R81FKEK.pdf
Availability of RCL12186R81FKEK
QUANTITY
RCL12186R81FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12186R81FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12186R81FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12186R81FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12186R81FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12186R81FKEK Details Description
Related parts for RCL12186R81FKEK
CONN FFC TOP 27POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADXL213 datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DL 2-4 16TSSOP datasheet.pdf
BCKSHL CCT 3306 ASY datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf