Vishay/Dale RCL121888R7FKEK
RCL121888R7FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL121888R7FKEK
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL121888R7FKEK.pdf
Availability of RCL121888R7FKEK
QUANTITY
RCL121888R7FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL121888R7FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL121888R7FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL121888R7FKEK
Related LinksRCL1218, RCL121888R7FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL121888R7FKEK Details Description
Related parts for RCL121888R7FKEK
SWITCH PUSH 10PDT 0.5A 100V datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 3A TUMT6 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TAPE ADHESIVE TRANSFER 7X11" datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 450V CH 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.71K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf