Vishay/Dale RCL12188K87FKEK
RCL12188K87FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12188K87FKEK
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12188K87FKEK.pdf
Availability of RCL12188K87FKEK
QUANTITY
RCL12188K87FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12188K87FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12188K87FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12188K87FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12188K87FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12188K87FKEK Details Description
Related parts for RCL12188K87FKEK
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 100NS 34PCM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FILTER IEC CONNECTOR 115/250VAC datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 390K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CTV 11C 11#12 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf