Vishay/Dale RCL12188R06FKEK
RCL12188R06FKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL12188R06FKEK
Brief Description
RES SMD 8.06 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL12188R06FKEK.pdf
Availability of RCL12188R06FKEK
QUANTITY
RCL12188R06FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12188R06FKEK
Internal Part NumberEIS-RCL12188R06FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12188R06FKEK
Related LinksRCL1218, RCL12188R06FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12188R06FKEK Details Description
Related parts for RCL12188R06FKEK
CAP FILM 0.036UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 500W datasheet.pdf
VARISTOR 120V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 14-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 10A 12 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917 datasheet.pdf