Vishay/Dale RCL1218976RFKEK
RCL1218976RFKEK picture photo
Mfg. Part Number
RCL1218976RFKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RCL1218976RFKEK.pdf
Availability of RCL1218976RFKEK
QUANTITY
RCL1218976RFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1218976RFKEK
Internal Part NumberEIS-RCL1218976RFKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1218976RFKEK
Related LinksRCL1218, RCL1218976RFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1218976RFKEK Details Description
Related parts for RCL1218976RFKEK
BOOM STAND DELUXE 10IN X 10IN datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
LED OSLON 590NM YELLOW SMD datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3875K 4SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf