Vishay/Dale RCL122510R0FKEG
RCL122510R0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122510R0FKEG
Brief Description
RES SMD 10 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122510R0FKEG.pdf
Availability of RCL122510R0FKEG
QUANTITY
RCL122510R0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122510R0FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122510R0FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesRCL
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122510R0FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122510R0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122510R0FKEG Details Description
Related parts for RCL122510R0FKEG
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SNSW-DT QC 1/4" SP2222 datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON RED 500/PK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
KPT 4C 4#20 PIN RECP datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf