Vishay/Dale RCL1225110RFKEG
RCL1225110RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225110RFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225110RFKEG.pdf
Availability of RCL1225110RFKEG
QUANTITY
RCL1225110RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225110RFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225110RFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225110RFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225110RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225110RFKEG Details Description
Related parts for RCL1225110RFKEG
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SO datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4.4A 8MLP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 30W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 1.4A SC70-6 datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
RES SMD 2.34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 25V JB 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf