Vishay/Dale RCL1225110RFKEG
RCL1225110RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225110RFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225110RFKEG.pdf
Availability of RCL1225110RFKEG
QUANTITY
RCL1225110RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225110RFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225110RFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225110RFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225110RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225110RFKEG Details Description
Related parts for RCL1225110RFKEG
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
POT 100K OHM CERM 2W +/-100 PPM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.95A 61.8 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
GDT 6000V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf