Vishay/Dale RCL122512R0JNEG
RCL122512R0JNEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122512R0JNEG
Brief Description
RES SMD 12 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122512R0JNEG.pdf
Availability of RCL122512R0JNEG
QUANTITY
RCL122512R0JNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122512R0JNEG
Internal Part NumberEIS-RCL122512R0JNEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122512R0JNEG
Related LinksRCL1225, RCL122512R0JNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122512R0JNEG Details Description
Related parts for RCL122512R0JNEG
FERRITE 800MA 150 OHM 0805 SMDSE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 84 I/O 132QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 75UH SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3A M20 datasheet.pdf
NTC 0402 10K OHM 5% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONNECTOR SKT RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf