Vishay/Dale RCL122513R3FKEG
RCL122513R3FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122513R3FKEG
Brief Description
RES SMD 13.3 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122513R3FKEG.pdf
Availability of RCL122513R3FKEG
QUANTITY
RCL122513R3FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122513R3FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122513R3FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122513R3FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122513R3FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122513R3FKEG Details Description
Related parts for RCL122513R3FKEG
RES SMD 21K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-30' YLLW/GREEN datasheet.pdf
DMM TRMS AC/DC datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf