Vishay/Dale RCL122514R3FKEG
RCL122514R3FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122514R3FKEG
Brief Description
RES SMD 14.3 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122514R3FKEG.pdf
Availability of RCL122514R3FKEG
QUANTITY
RCL122514R3FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122514R3FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122514R3FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122514R3FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122514R3FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122514R3FKEG Details Description
Related parts for RCL122514R3FKEG
FPGA DEMONSTRATION BOARD datasheet.pdf
TOOL INSERTION FOR 53 SERIES datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT FSD-FSD DUPLEX datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf