Vishay/Dale RCL1225150KFKEG
RCL1225150KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225150KFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225150KFKEG.pdf
Availability of RCL1225150KFKEG
QUANTITY
RCL1225150KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225150KFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225150KFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225150KFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225150KFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225150KFKEG Details Description
Related parts for RCL1225150KFKEG
SOLDER SOLID WIRE 21AWG 63/37 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED CBI 5MM WHT WATER CLR 0.800" datasheet.pdf
FUSE ONE TIME FAST ACT 600V 15A datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LIU T1/E1/J1 256CSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC BLUETOOTH CTLR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 277/480VAC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf