Vishay/Dale RCL1225150KFKEG
RCL1225150KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225150KFKEG
Brief Description
RES SMD 150K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225150KFKEG.pdf
Availability of RCL1225150KFKEG
QUANTITY
RCL1225150KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225150KFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225150KFKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225150KFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225150KFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225150KFKEG Details Description
Related parts for RCL1225150KFKEG
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 410MA 840 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 60A DO203AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.8V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN DBL ROW SOCKETS 60POS AWG24 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.6A datasheet.pdf