Vishay/Dale RCL122516K9FKEG
RCL122516K9FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122516K9FKEG
Brief Description
RES SMD 16.9K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122516K9FKEG.pdf
Availability of RCL122516K9FKEG
QUANTITY
RCL122516K9FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122516K9FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122516K9FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122516K9FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122516K9FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122516K9FKEG Details Description
Related parts for RCL122516K9FKEG
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO204AL datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
RES NTWRK 27 RES MULT OHM 36LBGA datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf