Vishay/Dale RCL1225182KFKEG
RCL1225182KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225182KFKEG
Brief Description
RES SMD 182K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225182KFKEG.pdf
Availability of RCL1225182KFKEG
QUANTITY
RCL1225182KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225182KFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225182KFKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225182KFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225182KFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225182KFKEG Details Description
Related parts for RCL1225182KFKEG
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MCU 8BIT 128K/32K FLASH 80TQFP datasheet.pdf
GDT 500V 20% 10KA datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 250MW SOD-323 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 16W 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf