Vishay/Dale RCL1225196KFKEG
RCL1225196KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225196KFKEG
Brief Description
RES SMD 196K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225196KFKEG.pdf
Availability of RCL1225196KFKEG
QUANTITY
RCL1225196KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225196KFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225196KFKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225196KFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225196KFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225196KFKEG Details Description
Related parts for RCL1225196KFKEG
RES SMD 143K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.24" WHT/BLCK datasheet.pdf