Vishay/Dale RCL122519R6FKEG
RCL122519R6FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122519R6FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.6 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122519R6FKEG.pdf
Availability of RCL122519R6FKEG
QUANTITY
RCL122519R6FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122519R6FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122519R6FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122519R6FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122519R6FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122519R6FKEG Details Description
Related parts for RCL122519R6FKEG
FIXED IND 10MH 52MA 75 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf