Vishay/Dale RCL12251K02FKEG
RCL12251K02FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12251K02FKEG
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12251K02FKEG.pdf
Availability of RCL12251K02FKEG
QUANTITY
RCL12251K02FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12251K02FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12251K02FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12251K02FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12251K02FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12251K02FKEG Details Description
Related parts for RCL12251K02FKEG
TERMINAL BLOCK 7.50MM 4POS PCB datasheet.pdf
CONN SOCKET 8POS 1.25MM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 55V 800VA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223 datasheet.pdf