Vishay/Dale RCL12251K50JNEG
RCL12251K50JNEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12251K50JNEG
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12251K50JNEG.pdf
Availability of RCL12251K50JNEG
QUANTITY
RCL12251K50JNEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12251K50JNEG
Internal Part NumberEIS-RCL12251K50JNEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRCL
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12251K50JNEG
Related LinksRCL1225, RCL12251K50JNEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12251K50JNEG Details Description
Related parts for RCL12251K50JNEG
IC BATT CHARGER UNIVERSAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 30.77VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
LATCH PIN RETAINER datasheet.pdf
RES 9.28M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf