Vishay/Dale RCL12251K74FKEG
RCL12251K74FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12251K74FKEG
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12251K74FKEG.pdf
Availability of RCL12251K74FKEG
QUANTITY
RCL12251K74FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12251K74FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12251K74FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12251K74FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12251K74FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12251K74FKEG Details Description
Related parts for RCL12251K74FKEG
DSUB CABL-AMP09G/ AE10M / AMP09G datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
500 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
STAND, FOR COMBO TESTER X3 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf