Vishay/Dale RCL12251R37FKEG
RCL12251R37FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12251R37FKEG
Brief Description
RES SMD 1.37 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12251R37FKEG.pdf
Availability of RCL12251R37FKEG
QUANTITY
RCL12251R37FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12251R37FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12251R37FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12251R37FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12251R37FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12251R37FKEG Details Description
Related parts for RCL12251R37FKEG
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER FOR CY2077FZ datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR T-H VERT 3POS NAT 5MM datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
D SUB IP 67 SHIELDED CAP_MA_25P_ datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf