Vishay/Dale RCL12251R78FKEG
RCL12251R78FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12251R78FKEG
Brief Description
RES SMD 1.78 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12251R78FKEG.pdf
Availability of RCL12251R78FKEG
QUANTITY
RCL12251R78FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12251R78FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12251R78FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12251R78FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12251R78FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12251R78FKEG Details Description
Related parts for RCL12251R78FKEG
MOSFET N-CH 30V 8.3A 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.5A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 13 (10 + 3 Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC 8051 MCU 4K FLASH 20QFN datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf