Vishay/Dale RCL122520K0FKEG
RCL122520K0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122520K0FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122520K0FKEG.pdf
Availability of RCL122520K0FKEG
QUANTITY
RCL122520K0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122520K0FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122520K0FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122520K0FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122520K0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122520K0FKEG Details Description
Related parts for RCL122520K0FKEG
FIXED IND 33UH 590MA 450 MOHM datasheet.pdf
DGTL ISO 3.5KV GEN PURP 22DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 16MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT SKT datasheet.pdf