Vishay/Dale RCL122527R0FKEG
RCL122527R0FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122527R0FKEG
Brief Description
RES SMD 27 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122527R0FKEG.pdf
Availability of RCL122527R0FKEG
QUANTITY
RCL122527R0FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122527R0FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122527R0FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122527R0FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122527R0FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122527R0FKEG Details Description
Related parts for RCL122527R0FKEG
CONN FIXED HARAX PUR 5M 4POLE datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN FIBER LC2 SM 125.5UM datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.41K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
LOW PEAK DUAL ELEMENT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf