Vishay/Dale RCL1225287RFKEG
RCL1225287RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225287RFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 287 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225287RFKEG.pdf
Availability of RCL1225287RFKEG
QUANTITY
RCL1225287RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225287RFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225287RFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225287RFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225287RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225287RFKEG Details Description
Related parts for RCL1225287RFKEG
CONN HEADER .100 SINGL R/A 6POS datasheet.pdf
GENDER CHANGER DSUB 15POS M-M datasheet.pdf
ESD HANDLER 12X8-1/8X1-1/4 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A SMD GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 580MA 845 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.6K OHM 5% 10W datasheet.pdf