Vishay/Dale RCL12252K61FKEG
RCL12252K61FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12252K61FKEG
Brief Description
RES SMD 2.61K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12252K61FKEG.pdf
Availability of RCL12252K61FKEG
QUANTITY
RCL12252K61FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12252K61FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12252K61FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12252K61FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12252K61FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12252K61FKEG Details Description
Related parts for RCL12252K61FKEG
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
SW ROTARY DIP RA EXT 10POS 24V datasheet.pdf
STORAGE CONT PLAST 18-5/8X15X12 datasheet.pdf
CONN PIN PCB TIN STRIP datasheet.pdf
LED HARDWARE RUBBER FILTER T1 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf