Vishay/Dale RCL12252K87FKEG
RCL12252K87FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12252K87FKEG
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12252K87FKEG.pdf
Availability of RCL12252K87FKEG
QUANTITY
RCL12252K87FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12252K87FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12252K87FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12252K87FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12252K87FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12252K87FKEG Details Description
Related parts for RCL12252K87FKEG
IDC CABLE - CKR16G/AE16G/CKR16G datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 15POS W/O CONT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RELAY SSR 35A BUILT-IN CT SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 549K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W SMBJ datasheet.pdf