Vishay/Dale RCL1225390RFKEG
RCL1225390RFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225390RFKEG
Brief Description
RES SMD 390 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225390RFKEG.pdf
Availability of RCL1225390RFKEG
QUANTITY
RCL1225390RFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225390RFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225390RFKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225390RFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225390RFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225390RFKEG Details Description
Related parts for RCL1225390RFKEG
CONN HEADR BRKWAY .100 01POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CRIMPING TOOL datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf