Vishay/Dale RCL12253R92FKEG
RCL12253R92FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL12253R92FKEG
Brief Description
RES SMD 3.92 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL12253R92FKEG.pdf
Availability of RCL12253R92FKEG
QUANTITY
RCL12253R92FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL12253R92FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL12253R92FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL12253R92FKEG
Related LinksRCL1225, RCL12253R92FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL12253R92FKEG Details Description
Related parts for RCL12253R92FKEG
RECTIFIER BRIDGE 600V 15A MB datasheet.pdf
RES 100M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
INPUT MODULE 8 DIGITAL 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf