Vishay/Dale RCL122540R2FKEG
RCL122540R2FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122540R2FKEG
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122540R2FKEG.pdf
Availability of RCL122540R2FKEG
QUANTITY
RCL122540R2FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122540R2FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122540R2FKEG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122540R2FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122540R2FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122540R2FKEG Details Description
Related parts for RCL122540R2FKEG
FILM TRANSPARENCY 8.5X11" 5 SHTS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 715MA 505.7 MOHM datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 25V 3-MINI datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 35NS 64TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf