Vishay/Dale RCL122540R2FKEG
RCL122540R2FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122540R2FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122540R2FKEG.pdf
Availability of RCL122540R2FKEG
QUANTITY
RCL122540R2FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122540R2FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122540R2FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122540R2FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122540R2FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122540R2FKEG Details Description
Related parts for RCL122540R2FKEG
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 16-SOIC datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/4W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 20POS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf