Vishay/Dale RCL122545K3FKEG
RCL122545K3FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122545K3FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 45.3K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122545K3FKEG.pdf
Availability of RCL122545K3FKEG
QUANTITY
RCL122545K3FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122545K3FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122545K3FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122545K3FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122545K3FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122545K3FKEG Details Description
Related parts for RCL122545K3FKEG
UPS 1200VA 8OUT LCD DISP USB datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 117MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 13POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL UNIT FOR TEMP CONTROLLR datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 14POS 5A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS SKT datasheet.pdf