Vishay/Dale RCL122546R4FKEG
RCL122546R4FKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL122546R4FKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 46.4 OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL122546R4FKEG.pdf
Availability of RCL122546R4FKEG
QUANTITY
RCL122546R4FKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL122546R4FKEG
Internal Part NumberEIS-RCL122546R4FKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL122546R4FKEG
Related LinksRCL1225, RCL122546R4FKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL122546R4FKEG Details Description
Related parts for RCL122546R4FKEG
CONN SOCKET GOLD SOLDER TAIL datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS FMALE DIP GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SERIAL CNVRTR UNIT IRON MOTOR datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8SON datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf