Vishay/Dale RCL1225487KFKEG
RCL1225487KFKEG picture photo
Mfg. Part Number
RCL1225487KFKEG
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 487K OHM 2W 2512 WIDE
Datasheet Download
RCL1225487KFKEG.pdf
Availability of RCL1225487KFKEG
QUANTITY
RCL1225487KFKEG Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL1225487KFKEG
Internal Part NumberEIS-RCL1225487KFKEG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 2512 (6432 Metric), 1225
Supplier Device Package1225 (3263 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Height0.035" (0.90mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL1225487KFKEG
Related LinksRCL1225, RCL1225487KFKEG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL1225487KFKEG Details Description
Related parts for RCL1225487KFKEG
CONN HOOD TOP ENTRY SZ2 PG16 datasheet.pdf
SIDAC ETHERNET BI 90V 150A DO214 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 0.5A 6SSOT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 6.35MM SQUARE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SPC RAMP TRIM KIT 19"X40.5" datasheet.pdf
FIXED IND 400UH 600MA 700 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.9V 4-USP datasheet.pdf